Atrakcje w okolicy

Jak powstały Kaszuby?

Kaszuby, jak głosi legenda, dopełniły boskiego dzieła stworzenia Ziemii. Ponieważ Stwórca ukształtował tą niezwykłą krainę na samym końcu, pozostały mu do rozdysponowania piaszczyste plaże, wzgórza i doliny, jeziora i rzeki, a także rozległe lasy. W ten sposób powstała bajkowa kraina, której walory turystyczne i krajobrazowe znane sa już od dawna.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wieloma atrakcjami w najbliższej okolicy.

atrakcje hotel Ostrzyce

Ostrzyce

Miejscowość, w której znajduje się Hotel
czytaj więcej »

Położone nad Jeziorem Ostrzyckim, od lat stanową jeden z głównych ośrodków turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej.

Polecamy wejście na wzniesienie Jastrzębia Góra (227 m n.p.m.), skąd roztacza się piękny widok na okoliczne jeziora i zalesione wzgórza, a także znajdujący się po przeciwległej stronie Jeziora Ostrzyckiego rezerwat „Ostrzycki Las”, w którym znajduje się między innymi naturalne stanowisko siedmiu gatunków storczyków. Na wspomnianym wcześniej wzniesieniu znajduje się także pomnik przyrody – głaz narzutowy o nazwie „Kamień Królewski” o wysokości 1,6m i obwodzie 6,7m.

W miejscowości znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, w tym kajaków. Warto zarezerwować sobie czas na spenetrowanie okolicy z perspektywy wody.

Spływ kajakowy


Wystawa kaktusów

Park linowy "U Stolema"


Kort tenisowy

atrakcje hotel Ostrzyce

Brodnica Górna

Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu
czytaj więcej »

Wieś znana jest przede wszystkim z odbywacego się tu co roku na początku lipca „Truskawkobrania”.  Słynąca ze swej słodyczy kaszubska truskawka sprowadzona została na teren Kaszub w drugiej połowie XIX wieku.

We wrześniu 2010 roku, w Brodnicy Górnej otwarte zostało Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu. W skład kompleksu wchodzi widownia, ciekawie wkomponowana w okolicę scena oraz nowoczesna przystań jachtowa.

Obiekt znajduje się u stóp punktu widokowego „Złota Góra”, skąd roztacza się widok na Jezioro Wielkie Brodno i Jezioro Ostrzyckie. Przy punkcie widokowym na Złotej Górze znajduje się pomnik poświęcony kaszubskim partyzantom walczących o niepodległość tych ziem w czasie II Wojny Światowej.

atrakcje hotel Ostrzyce

Chmielno

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów
czytaj więcej »

Chmielno słynie ze swych tradycji garncarskich. Na przełomie XIX i XX wieku na Kaszubach funkcjonowały trzy duże ośrodki garncarskie: Kościerzyna, Kartuzy oraz wspomniane na początku Chmielno.  Od 1993 roku funkcjonuje tu Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów. Historię chmielenskiej ceramiki tej rodziny zapoczątkował Franciszek Necel, który osiedlił się w Chmielnie w 1897 roku. W 1907 roku Franciszek otworzył własny warsztat garncarski, którego tradycje prezentuje muzeum. Warto tu zajrzeć, by poznać proces powstawania ceramiki, zobaczyć gotową ceramikę wyróżnającą się ciekawym i oryginalnym wzornictwem oraz nabyć ładną i praktyczną pamiątkę.
Muzeum czynne jest cały rok od godziny 9 – 18 od poniedziałku do soboty. W niedziele i święta – nieczynne.

W pobliskim Chmielonku, nad rzeką Radunią znajduje się młyn wodny pochodzący z 1738 roku.

atrakcje hotel Ostrzyce

Łapalice

Tajemniczy zamek
czytaj więcej »

Miejscowość przyciąga przez wzgląd na rozpoczętą w latach 80 – tych budowę zamku rodem ze średniowiecza. Jak się jednak okazuje, w budowie przeszkodziła mieszanka polskiego prawa oraz zaniedbania inwestora. W sieci można natknąć się na informacje, że zamek powstał na podstawie pozwolenia na budowę 170m2 domu z pracownią rzeźby. Nic nie wskazuje na to, by inwestycja została kiedyś ukończona, ale ta największa samowola budowlana w Polsce od lat wzbudza ciekawość mieszkańców Pomorza i turystów.

atrakcje hotel Ostrzyce

Mirachowo - Strysza Buda

Kaszubski Park Miniatur & Diabelski Kamień
czytaj więcej »

Park Miniatur to kilkadziesiąt makiet wiernie odzwierciedlających znane obiekty z Kaszub, Polski i całego świata. Znajdują się tu między innymi Staua Wolności, Mur Chiński, Biały Dom, Sfinks, Krzywa Wieża z Pizy, Łuk Triumfalny z Paryża oraz Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Najokazalszą makietą jest Bazylika Mariacka z Gdańska.
Specjalnie z myślą o najmłodszych gościach przygotowano Bajkową Krainę z ponad 60 postaciami z bajek i baśni oraz Mini Zoo.

Obiekt całoroczny. Godziny otwarcia
:
W sezonie (od 1 V do 30 IX) od godz. 9:00 do 20:00,
W niedziele i święta od 11:00 do 20:00.
Poza sezonem (od 1 X do 30 IV) od godz. 9:00 do 17:00
W niedziele i święta od 11:00 do 17:00


Diabelski Kamień - legenda mówi, że kiedyś diabeł, chcąc zniszczyć jeden z obiektów sakralnych stojących na tym terenie pochwycił głaz i leciał z nim do celu. W czarciego diabła uderzył w drodze Jasny Grom i diabeł kamień z rąk wypuścił. Gdy próbował ponownie podnieść kamień zaświeciło słońce, przed promieniami którego diabeł ukrył się wewnątrz kamienia dostając się tam poprzez otwór, który miejscowy duchowny wbił żelazny krzyż. Prawdopodobnie we wnętrzu kamienia diabeł siedzi po dziś dzień. Kamień opisany legendą jest jednym z największych głazów narzutowych na Kaszubach. Obwód kamienia wynosi ponad 13 metrów, a jego wysokość ponad 2 metry. Nieopodal Diabelskiego Kamienia przebiegała niegdyś wąskotorowa linia przemysłowa, zdemontowana w latach 70tych.

atrakcje hotel Ostrzyce

Kartuzy

dawna siedziba zakonu kartuzów
czytaj więcej »

Do 1818 roku Kartuzy były wsią przyklasztoną zakonu Kartuzów, którzy sprowadzeni zostali na te tereny w drugiej połowie XIV. W 1923 roku Kartuzy uzyskały prawa miejskie.

Największą atrakcję tej miejscowości stanowi dziś kompleks obiektów dawnego klasztoru. Warto między innymi zobaczyć kościół poklasztorny budowany w latach 1381 – 1403, który przetrwał do dziś w prawie pierwotnej formie. Obok kościoła znajduje się gotycki refektarz ze śladami dawnych krużganków, które łączyły go ze świątynią.

Na tzw. Śpiczastej Górze znajduje się Kaplica Krzyża Świętego, która jak głosi legenda miała być połączona z klasztorem podziemnym przejściem.

Centrum Kartuz koncentruje się w okolicach rynku i krótkiego deptaku.

W Kartuzach znajduje się Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera.

atrakcje hotel Ostrzyce

Wieżyca

Punkt widokowy, ośrodek narciarski
czytaj więcej »

Wieżyca to najwyższe wzniesienie Niżu Europejskiego (328, 6 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa im. Jana Pawła II, do której prowadzą aż trzy ścieżki: od strony Szymbarku, z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego i z parkingu u zbiegu szosy Żukowo – Kościerzyna i drogi do Stężycy. Przejście zajmuje około 15 minut.

Zimą na południowych stokach Wieżycy czynny jest mały stok narciarski z wyciągiem orczykowym i infrastrukturą umożliwiającą komfortowy wypoczynek. Funkcjonuje tutaj również szkoła narciarska.

Stok narciarski Wieżyca
Koszałkowo

Stok narciarski Kotlinka

atrakcje hotel Ostrzyce

Szymbark

Centrum Edukacji i Promocji Regionu
czytaj więcej »

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku dzięki swojej zróżnicowanej ofercie przyciąga co roku wielu gości pełniąc również rolę popularyzacyjną kultury kaszubskiej. Spośród wielu obiektów, które można tu zobaczyć – najpopularniejszym, do którego w sezonie letnim ustawiają się długie kolejki jest dom ustawiony dachem do dołu. Już po chwili spędzonej w domku, za sprawą złudzenia optycznego – błędnik zmusza nas do opuszczenia obiektu.

Poza słynnym domem na terenie Centrum znajdują się między innymi:

Najdłuższa deska Świata
– 36 m i 83 cm. Trzeba było 50 mężczyzn, by zawiesić ją na ścianie;

Stół Noblisty – Lecha Wałęsy, przy którym zasiąść może jednorazowo 230 osób;

Bunkier Gryfa Pomorskiego
, a w zasadzie jego wierna replika, która znajduje się w podziemiach Centrum. Zgromadzono tu wiele oryginalnych elementów wyposażenia i osobistych pamiątek Gryfowców.

Dom Sybiraka - przywieziony spod Irkucka, gdzie  został zbudowany przez Polaków, zesłańców syberyjskich, przed około 240 laty. Podarowany przez polską wspólnotę ze wsi Zapleskino (360 km na północny wschód od Irkucka) - został  na nowo złożony w Szymbarku.

Do kilku innych, nie wymienionych w tym miejscu obiektów dołączył niedawno największy koncertujący fortepian na Świecie. Instrument mierzy 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m wysokości, waży 1,8 ton.

Godziny otwarcia:

W okresie od 01 kwietnia do 31 października
poniedziałek - sobota 9:00 - 19:00
niedziele i święta  10:00 - 19:00
W okresie od 01 listopada do 31 marca
poniedziałek - sobota 9:00 - 17:00
niedziele i święta  10:00 - 17:00

atrakcje hotel Ostrzyce

Szlakiem Wzgórz Szymbarskich

Jeden z malowniczych szlaków kaszubskich
czytaj więcej »

Czarny szlak wyznaczony przez szczyty kolejnych wzgórz rejonu. Cała trasa liczy 122 km rozpoczynając się w Sierakowicach na terenie Lasów Mirachowskich. Po drodze turysta mija między innymi jezioro Bukowskie, jezioro Turzycowe, niezwykle pięknie położone. Tę część trasy zakończymy w malowniczej wsi Łączki.
Kolejnym etapem podróży jest Szwajcaria Kaszubska, czyli rejon na terenie którego znajduje się Hotel Ostrzyce. Szlak prowadzi przez najwyższy szczyt Niżu Polskiego – wspomnianą wcześniej  Wieżycę. Zanim jednak się tam dotrze, po drodze turysta mija wiele ciekawych miejscowości oraz ciekawostem przyrodniczych. Na tej części szlaku znajduje się między innymi Brama Kaszubska, czyli wąski przesmyk wiodący pomiędzy jeziorami Raduńskim dolnym a Raduńskim Górnym. Po drodze warto zatrzymać się na chwilę w Gołubieńskim Ogrodzie Botanicznym (opis w osobnej zakładce). Najpiękniejszym miejscem na tym etapie trasy jest jezioro Kniewo. Po osiągnięciu szczytu Wieżycy możemy rozpocząć kolejny odcinek trasy.
Odcinek raduńsko-przywidzki charakteryzuje się niewielkimi miejscowościami, w których warto przyjrzeć się typowej kaszubskiej architekturze, a także przepięknie położonymi jeziorami: Łapińskim, Łapino Górne i Otomińskim.
Ostatni odcinek Szlaku Wzgórz Szymbarskich wiedzie przez obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zapewnia on niezapomniane walory estetyczne, zwłaszcza w Dolinie Radości, Dolinie Swiemirowskiej oraz Rezerwacie przyrody – Źródliska w Dolinie Ewy.

atrakcje hotel Ostrzyce

Gołubie

Gołubieński Ogród Botaniczny
czytaj więcej »

Gołubieński Ogród Botaniczny w Kaszubskim Parku Krajobrazowym o powierzchni 2,12 ha. W Ogrodzie uprawianych jest ponad 4 tysięcy taksonów roślin naczyniowych pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym około 150 gatunków chronionych. Są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.
Zbiory roślinne zostały podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Pogrupowane zostały zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi.

Otwarty dla zwiedzających codziennie od 15 IV – 31 X, w godzinach 10 - 18.
Adres: Botaniczna 21, 83-316 Gołubie
tel.(58) 6843608, kom.600 872 501

atrakcje hotel Ostrzyce

Garczyn

Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie
czytaj więcej »

Farma w Garczynie to pierwsza w Polsce hodowla strusi afrykańskich. Założona została w 1993 roku. Obecnie na farmie jest ponad 220 sztuk strusi w różnym wieku, dla których wydzielono i ogrodzono 5,5 ha wybiegów.
Na farmie oprócz strusi mieszkają także wielbłąd, ptaki Nandu, kozioł Afrykański, Koń Polski i Fiord Parys.

Adres:
Garczyn 58, Gmina Liniewo
tel. 058/ 687-95-32, 604412575, 604561579
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

atrakcje hotel Ostrzyce

Tuchlino

Egzotyczne Kaszuby - Park Edukacyjny
czytaj więcej »

Park Edukacyjny Zoo - Egzotyczne Kaszuby to atrakcja dla naszych najmłodszych Gości hotelowych. Położona niedaleko Ostrzyc, około 27km. A w nim:
- największe węże świata,
- 17 gatunków ptaszników,
- egzotyczne papugi.
Można nie tylko pooglądać te wszystkie zwierzęta (także z przewodnikiem) ale i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.


Więcej informacji na stronie internetowej

atrakcje hotel Ostrzyce

Kościerzyna

Muzeum Kolejnictwa
czytaj więcej »

Muzeum Kolejnictwa, istniejące od 1992 r., mieści się na terenie dawnej kościerskiej parowozowni. Jej początki sięgają najprawdopodobniej roku 1885, gdy do Kościerzyny dotarła linia kolejowa i zgodnie z zasadami obowiązującymi na Kolejach Pruskich, zbudowano parowozownię zwrotną. Na terenie Muzeum eksponowanych jest 49 pojazdów szynowych różnego typu. Wśród najciekawszych eksponatów, znajdują się dwa unikatowe na skalę światową: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a oprócz nich, także niemiecka lokomotywa parowa Tw1-90, jedyna z tej serii, jaka zachowała się w Polsce. Niewątpliwą atrakcją Muzeum jest przelotowa hala parowozowni z roku 1929, wraz z przylegającymi do niej warsztatami z zachowanym oryginalnym wyposażeniem.

Ponadto w salach ekspozycyjnych prezentowane są drobniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Od 2009 roku Muzeum Kolejnictwa stanowi oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Oficjalna strona Muzeum

atrakcje hotel Ostrzyce

Będomin

Muzeum Hymnu Narodowego
czytaj więcej »

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: „Józef Wybicki i jego epoka” oraz „Rola Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX wieku”. Można tu zobaczyć meble, gobeliny, broń białą i palną, orzełki wojskowe, medale, biżuterię patriotyczną, obrazy, ryciny, rękopisy, archiwalne karty pocztowe, śpiewniki, ekslibrisy czy archiwalne wydawnictwa muzyczne dotyczące hymnu polskiego, jak również jego twórcy. Eksponaty pochodzące z XVIII, XIX i XX w. w większości powstały na terenie Polski, jednakże część z nich pochodzi z Francji, Niemiec, Anglii, Włoch oraz USA.

atrakcje hotel Ostrzyce

Wdzydze Kiszewskie

Kaszubski Park Etnogragiczny
czytaj więcej »

Odległość od miejscowości Ostrzyce: 39,7km.

Na początku XX wieku Teodora i Izydor Gulgowscy założyli pierwsze na polskich ziemiach muzeum na wolnym powitrzu, czyli - skansen. W XVIII-wiecznej chacie, odkupionek od jednego z miejscowych gospodarzy, zgromadzili sprzęty domowe i używane w gospodarstwie, elementy stroju kaszubskiego, obrazy malowane na szkle i ceramikę.

Przez lata muzeum się rozrastało, obecnie ta instytucja – prowadzona przez samorząd województwa pomorskiego – zajmuje 22 hektary ziemi nad jeziorem Gołuń. Na terenie skansenu znajdują się obiekty regionalnej, kaszubskiej architektury: Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W sumie jest to 49 obiektów z Kaszub i Kociewia. Niektóre obiekty pochodzą z XVII wieku.

Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem oraz uruchamiane – co jakiś czas - urządzenia gospodarcze i przemysłowe sprawiają, że odwiedzający skansen mogą mieć wrażenie, jakby przenieśli się w czasie. Atutem muzeum jest przepiękne położenie nad jeziorem, wśród lasów.

atrakcje hotel Ostrzyce

Goręczyno

kościół o gotyckim wnętrzu
czytaj więcej »

Kościół p.w. Trójcy Świętej i Wszystkich świętych należący do parafii w Goręczynie, której początki sięgają prawdopodobnie XIII w.  

Grożący zawaleniem kościół na początku XVII w. został zastąpiony w roku 1639 nową świątynią, która zmieniona dotrwała do czasów współczesnych. O powstaniu kościoła świadczy łaciński napis znajdujący się na zewnętrznej wschodniej ścianie kościoła. Tłumacząc na polski brzmi: “Ten kościół wybudowano na chwałę Trójcy Przenajświętszej, Wszystkich Świętych - za brata Kaspera Kocheliusa, prokuratura kartuzi w Trewirze - w roku 1639”. Aktualna forma architektoniczna wynika z przebudowy prowadzonej w latach od 1913 do 1914 roku przez proboszcza Anastazego Kopaczewskiego. Kościół ma kształt krzyża co jest wynikiem poszerzenia naw bocznych we wspomnianym okresie.

Do najcenniejszych zabytków będących na wyposażeniu świątyni zalicza się wykonane w stylu gotyckim: figurę Matki Bożej,  rzeźbę św. Barbary, rzeźbę św. Brunona z XVII w. stojącą w ogrodzie należącym do plebani. Z roku 1400 pochodzi ważący 717 kg i ozdobiony krzyżem, orłem, lwem i łacińskim napisem dzwon. Stał się własnością kościoła w wyniku przekazania w XVII wieku przez wojewodę pomorskiego. Z XVII w. pochodzi ołtarz główny charakteryzujący się bogatymi rzeźbieniami, którego fundatorem również był wojewoda Działyński. Liczne zastępy męskich świętych u stóp krzyża obrazuje jeden z obrazów. Kolejny obrazuje święte niewiasty wokół N.M.P. Bolesnej, a inny męczeńską śmierć mnichów kartuskich. Z prawej strony znajduje się ołtarz Św. Trójcy, a lewej Matki Bożej. Tablica zawieszona w kruchcie upamiętnia ofiary II Wojny Światowej, ks. wikariusza Wacława Kucy i wszystkich parafian, którzy oddali swe życie w ofierze. Do cenniejszych elementów wyposażenia kościoła zalicza się: odrestaurowane organy, witrażowe okna, odnowiona chrzcielnica czy zabytkową ambonę. Dzieła sztuki w przeciągu lat odnawiane są przez kolejnych proboszczów dbających o dobro parafii i samej świątyni.

atrakcje hotel Ostrzyce

Trątkownica

Kamienne Kręgi
czytaj więcej »

Cmentarzysko w Babim Dole-Borczu założyli Goci, którzy w I wieku n.e. przybyli na Pojezierze Kaszubskie ze Skandynawii przynosząc ze sobą nowe konstrukcje grobowe – kurhany otoczone wieńcami kamiennymi, nieznane do tej pory na Pomorzu. Pomiędzy tymi kurhanami znajdowały się kręgi z wielkich głazów narzutowych, w obrębie których odbywały się zebrania i sądy. Pomiędzy kurhanami znajdowały się również groby szkieletowe oraz całopalne ze spalonymi kośćmi.

atrakcje hotel Ostrzyce

Kajakowy szlak Raduni

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Szlak biegnie przełomowym odcinkiem rzeki Raduni z Ostrzyc do Żukowa. Szczególnych wrażeń dostarcza trudny odcinek, zaliczany do górskich, wiodący przez rezerwat Jar Rzeki Raduni. Wypływamy w Ostrzycach z Jeziora Ostrzyckiego, mijamy most szosy Brodnica Górna – Szymbark z jazem zastawkowym – konieczna 20 m przenoska prawym brzegiem. Mijamy dwie nisko zawieszone kładki i wpływamy do Jeziora Trzebno (dł. 1,1 km, szer. do 400 m, max gł. 4,5 m). Na wypływie z jeziora czeka nas zastawka – przenoska 15 m lewym brzegiem. Płyniemy płaskim terenem przez Goręczyno (dwa mosty drogowe). Za mostem szosy Ostrzyce – Somonino rzeka zaczyna meandrować. Docieramy do Somonina, gdzie przepływamy pod mostami dwóch linii kolejowych (z Somonina do Kartuz i Gdyni) oraz drogowym (szosa Egiertowo – Kartuzy). Mijamy Kiełpino (niski mostek, przenoska 5 m lewym brzegiem) i Trątkownicę (betonowy most). Docieramy do zwartego lasu i rezerwatu Jar Rzeki Raduni. Odcinek ten należy do bardzo trudnych, rzeka ma spadek charakterystyczny dla rzek górskich. W głębokim, dzikim jarze znajduje się wiele przeszkód jak głazy, zakola rzeki i mnóstwo powalonych pni. Odcinek ten dostępny jest tylko dla doświadczonych kajakarzy. Mijamy kładkę na szlaku pieszym i most szosy do stacji Babi Dół. Po chwili nurt łagodnieje, wpływamy na sztuczny zalew zbiornika utworzonego przez zaporę elektrowni Rutki. Mijamy efektowny kratownicowy most kolejowy (linia Pruszcz Gdański – Kartuzy). Zaporę mijamy 250 m przenoską lewym brzegiem. Blisko już stąd do Żukowa, gdzie kończy się ten etap szlaku.

Spływy kajakowe

atrakcje hotel Ostrzyce

Trasy Nordic Walking

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

NORDIC WALKING- niektórzy uważają to za bezsensowne latanie z kijami, które ma się nijak do sportu. Są oczywiście w błędzie! Jest to sport, który angażuje wszystkie partie mięśni, usprawnia układ oddechowy i mięśniowo-sercowy. Ale nie o zalety samego sportu chodzi w tym poście, a o idealne miejsce, gdzie możemy odbywać takie spacery-treningi. Istnieją trzy trasy z różnym poziomem trudności na terenie Gminy Somonino.

Trasa czerwona trudna - 15,1 km
Ostrzyce – Ramleje – Goręczyno – Rąty – Kolańska Huta – Ostrzyce
Z przystani idziemy Drogą Kaszubską do centrum Ostrzyc, skręcamy w ul. Kasztelańską, a następnie ul. Ramlejską i podchodzimy na Wysoczyznę Jastrzębią. Obserwujemy rozrzucone zabudowania wsi Ramleje z dużą ilością oczek wodnych i panoramę Wzgórz Szymbarskich. W centrum Ramlejów skręcamy w prawo, przekraczamy niewielką rynnę, którą płynie potok uchodzący do jeziora Trzebno. Ul. Topolową dochodzimy do Goręczyna z zabytkowym kościołem barokowym. Przechodzimy przez całą wieś w kierunku Rątów, pokonując niewielkie wzniesienie. W Rątach spotykamy trasę zieloną i razem z nią idziemy skrajem lasu porastającego Wzniesienie Kolańskiej Huty, obserwując piękne widoki na Rynnę Rącką i Wieżycką oraz szczyt Wieżycy (329 m). Następnie zagłębiamy się w las, podchodząc na powierzchnię wysoczyzny. Na śródleśnej polanie, w miejscu dawnej XVII-wiecznej huty szkła stoją obecnie zabudowania leśnictwa Kolańska Huta. Teraz schodzimy w dół i pokonujemy Rynnę Ostrzycko-Rącką. Ul. Bukową dochodzimy do hotelu U Stolema, gdzie w lewo i kończymy trasę przy przystani.

Trasa zielona średnia - 8,4 km
Ostrzyce – Koszowatka – Rąty – Kolańska Huta – Ostrzyce
Z przystani idziemy ul. Na Koszowatkę, podchodząc na zbocze Trzebińskiej Góry. W przysiółku Koszowatka mijamy fermę łosi i skręcamy w prawo, do Rątów, schodząc na do Rynny Ostrzycko-Rąckiej. W Rątach spotykamy trasę czerwoną i razem z nią idziemy do końca.

Trasa żółta łatwa - 6,8 km
Ostrzyce – Koszowatka – Ostrzyce
Z przystani idziemy Drogą Kaszubską, po czym skręcamy w stronę pensjonatu Żabi Dwór. Idziemy skrajem Rynny Ostrzycko-Goręczyńskiej, na asfalcie skręcamy w prawo, ul. Zieloną podchodzimy lekko w górę do Koszowatki, gdzie spotykamy trasę zieloną. Idziemy następnie ul. Na Koszowatkę, zboczem Trzebińskiej Góry, po czym schodzimy w dół z powrotem do przystani.

atrakcje hotel Ostrzyce

Szlak rowerowy Kamienne Kręgi

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Piękny szlak z mnóstwem widoków, doskonale ukazujący charakterystyczny krajobraz Szwajcari Kaszubskiej. Szlak rowerowy "Kamienne Kręgi" zatacza prawie 40-kilometrową pętlę i wiedzie przez najbardziej urokliwe tereny środkowej części Kaszub, znanych jako Szwajcaria Kaszubska. Jego trasa kluczy wśród malowniczych jezior oraz licznych wzgórz, z wierzchołków których rozpościerają się cudowne widoki.
Trasa prowadząca z Ostrzyc do kręgów kamiennych znajdujących się w pobliżu Trątkownicy to świetna  propozycja na wycieczkę po Kaszubach. Charakterystycznym elementem tutejszego pejzażu jest pagórkowata wysoczyzna morenowa z licznymi, głęboko porozcinanymi obniżeniami, wypełnionymi malowniczymi jeziorami rynnowymi i rzekami. Dzięki temu trasa jest niezwykle atrakcyjna pod względem krajobrazowym, ale też momentami stosunkowo trudna ze względu na nieco uciążliwe podjazdy. Wysiłek wynagradzają jednak rozległe i piękne panoramy okolicznych wzgórz i polodowcowych rynien.
Główną atrakcją trasy, oprócz wspaniałej kaszubskiej przyrody jest  cmentarzysko kurhanowe i kamienne kręgi w Trątkownicy, zwane „Kamiennym Weselem”. W odróżnieniu od Węsiorów, Odrów i Leśna są one niemal zupełnie nie znane. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne.
Długość trasy: 32 km
Trudność trasy: trasa średnio trudna
Dominująca nawierzchnia; drogi gruntowe
Czas potrzebny na pokonanie trasy: 4-5 godzin
Rekomendowany rodzaj roweru: rower górski
Trasa: Ostrzyce - Trątkownica – Ostrzyce
Przebieg:
0 km - Ostrzyce.
Początek trasy na parkingu przy punkcie informacji turystycznej.
6,3 km - Goręczyno. Kościół barokowy z 1639 r. z cennym wystrojem wnętrza.
9,9 km - Somonino.
13,2 km - Wyczechowo. Dwór z XIX w.
14,3 km - Trątkownica. Położone w lesie na wschód od wsi „Kamienne Wesele” to cmentarzysko kurhanowe i kamienne kręgi pochodzące z ok. II wieku n.e. Kręgi znajdują się na wschód od miejscowości, na leśnej polanie.
15,3 km - Kręgi kamienne. Szlak prowadzi niewielką pętlą w kierunku Borcza i wraca do  Wyczechowa, można też wrócić do Wyczechowa tą samą drogą,  którą jechaliśmy do kręgów. Z Wyczechowa do Sławek trasa pokrywa się z czarnym szlakiem pieszym.
17,3 km - Mały Dwór.
19,4 km - Wyczechowo.
21,5 km - Nowy Dwór.
26,0 km - Sławki. Miejsca widokowe.
28,3 km - Rąty. Szachulcowa chata kaszubska z XIX w., cmentarz ewangelicki.
29,8 km - Koszowatka. „Łosiowa Dolina”.
32,4 km - Ostrzyce

Ciekawa relacja z trasy "Kamienne Kręgi" Grupy Rowerowej Trójmiasto, przygotowana przez Pana Krzysztofa Kochanowicza, dostępna jest pod linkiem. Zachęcamy do przeczytania!

Fragment relacji:

Naszym zdaniem nie same kamienne kręgi są główną atrakcją szlaku, a przepiękna tutejsza przyroda. Trasa kluczy wśród licznych malowniczych wzgórz, z wierzchołków których rozpościerają się cudowne widoki i to z pewnością o każdej porze roku. Marszruta dość często wiedzie wspólnie z trasami pieszymi: oznakowanym na czarno szlakiem Wzgórz Szymbarskich oraz czerwonym szlakiem Kaszubskim. Zatem szlak ten może stanowić świetną podporę podczas całodniowej wycieczki. Latem przy pięknej pogodzie, grzechem byłoby nie zatrzymać się nad którymś z tutejszych jezior i orzeźwić się w krystalicznych jego wodach. Jesienią schować się gdzieś w zacisznym miejscu przed świszczącym wiatrem i cieszyć się pełną paletą ciepłych, złocistych barw. Zimą, gdy biały puch przykrywa łąki, a szadź wysuszone gałęzie drzew, to także dobra okazja do wystawienia nosa na dwór. Osobiście jednak najbardziej ze wszystkich pór roku uwielbiam tutejszą wiosnę. Nie jest ani za gorąco, ani za zimno. To wspaniały czas na dalsze trasy wycieczek zarówno rowerem, jak i pieszo. W przerwie można położyć się na trawie kontemplując z przyrodą, która mieni się we wszystkich możliwych barwach. W lesie widać świeżą zieleń, a na łąkach różnokolorowe kwiaty.

atrakcje hotel Ostrzyce

Pętla Kolańska

Szlak konny
czytaj więcej »

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie przy współpracy Nadleśnictwa Kartuzy wytyczył szlak konny, który prowadzi przez najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca kompleksu leśnego w okolicach Kolańskiej Huty, na Wzgórzach Szymbarskich, u podnóża góry Wieżyca.
Trasa otwarta została w maju 2012. Teorii szlaku poświęcony jest przewodnik pod tytułem „Pętla Kolańska. W siodle po Wzgórzach Szymbarskich i Ostrzycach”.
Szlak jeździecki „Pętla Kolańska” liczy łącznie 9,7 km, a wędrówkę nim rozpocząć można z kilku miejsc: z Ostrzyc, Rątów, Goręczyna, Kolana i Wieżycy. Całość wytyczona jest drogami leśnymi i gminnymi i oznakowana zgodnie ze standardem najpowszechniej stosowanym w znakowaniu szlaków opracowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

atrakcje hotel Ostrzyce

Kiełpino - bowling

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Bowling
Godzina / Dzień    Poniedziałek - Czwartek    Piątek - Niedziela
do 17:00    40 zł / tor / godzinę    45 zł / tor / godzine
17:00 - 19:00    45 zł / tor / godzinę    50 zł / tor / godzinę
po 19:00    45 zł / tor / godzinę    55 zł / tor / godzinę
Bilard

przez cały tydzień - 2 zł za grę
Piłkarzyki

przez cały tydzień - 2 zł za grę

TORY I STOŁY DO BILARDA POLECAMY UPRZEDNIO REZERWOWAĆ TELEFONICZNIE: 501 324 403.
W PRZYPADKU NIEOBECNOŚCI PO 15 MINUTACH OD GODZINY ROZPOCZĘCIA REZERWACJA JEST ANULOWANA.

atrakcje hotel Ostrzyce

stajnia Pod Klonem w Wieżycy

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Stajnia "Pod Klonem" w Wieżycy oferuje:
 

  • jazdę konną dla początkujących (z instruktorem),
  • jazdę konną w terenie dla zaawansowanych jeźdźców,
  • rajdy konne jednodniowe i kilkudniowe,
  • przejażdżki kucykiem dla najmłodszych,
  • przejażdżki bryczką, wozami drabiniastymi po pięknej okolicy lub do wybranego przez Państwa miejsca,
  • kuligi i jazdę konną po śniegu,
  • imprezy integracyjne dla firm,
  • ogniska i grille,
  • hotel dla koni - obszerne boksy, przydomowe pastwiska i wybiegi dla koni.
atrakcje hotel Ostrzyce

Pępowo

Muzeum Volkswagena
czytaj więcej »

Jedyne na Pomorzu i największe w Polsce prywatne muzeum Volkswagena.
Kolekcja składa się z ponad 40 – zabytkowych samochodów, wśród których znajdują się kultowe garbusy, hipisowskie ogórki czy oryginalny Kübelwagen ze straży pożarnej.
Ikony motoryzacji zachwycają kolekcjonerów, posiadaczy zabytkowych samochodów, ale też zwolenników i fanów motoryzacji.
Oprócz prawdziwych samochodów, w Galerii Pępowo można zobaczyć licząca ponad 1000 eksponatów kolekcje miniatur aut w skali od 1:64 do 1:18.

Zwiedzanie:
1 maja – 30 września 10.00 – 18.00 codziennie
Poza sezonem 12.00 – 17.00 codziennie

Bilety w cenie:
dorośli – 12 zł
dzieci –  6 zł
rodzinny 2+1 – 25 zł
rodzinny 2+2 – 30 zł

Oficjalna strona

atrakcje hotel Ostrzyce

Żukowo

zespół poklasztorny norbertanek
czytaj więcej »

Zespół poklasztorny norbertanek powstał na przełomie XIII i XIV w. Wnętrze kościoła wyposażone zostało ok.1600 r.

W bogato złoconym ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP, który wykonano w pracowni gdańskiego malarza Hermana Hana. Niezwykle cenny jest także gotycki ołtarz z tzw. szkoły antwerpskiej z początku XVI w., przedstawiający misternie rzeźbione i pozłacane sceny Męki Pańskiej, których dopełnieniem są obrazy wymalowane na sześciu ruchomych skrzydłach. W kościele znajdują się ponadto ambona i wspaniała balustrada chóru z wysoką ażurową kratą, XIX-wieczne obrazy przedstawiające świętych norbertańskich, a także polichromowana tęcza barokowa z rzeźbami m.in. postaci biblijnych: Chrystusa, Marii Magdaleny, Marii i Jana Chrzciciela. Na uwagę zasługuje również alabastrowa płaskorzeźba "Pokłon Trzech Króli" oraz najstarszy tutejszy zabytek, czyli krzyż pochodzący z końca XIV w., wiszący nad wejściem do zakrystii. Przed świątynią, na kolumnie, stoi figura św. Norberta.

atrakcje hotel Ostrzyce

Węsiory

Kamienne Kręgi
czytaj więcej »

Znajduje się tam miejsce pochówku Gotów i Gepidów  z I-III wieku. Na cmentarzysku są kręgi kamienne i kurhany. Kontakty ludności ze Skandynawii z ludnością zamieszkującą wówczas Pomorze (ludność kultury łużyckiej) sięgają czasów wczesnych bo ok. 1300 r. p.n.e. W zasadzie jedynym ograniczeniem kontaktów była zdolność pokonania morza. Ludność kultury łużyckiej opuściła swoje ufortyfikowane grody już w IV w. p.n.e. Goci i Gepidzi natomiast znaleźli się na Pomorzu przybywając z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji w I w.n.e. Tworzyli z tubylczą ludnością spoistą kulturę zwaną kulturą wielbarską.

Drogę przebytą pomiędzy I-V w. przez Gotów i Gepidów znaczą kamienne kręgi i kurhany. Zachowało się wiele cmentarzysk ale nie wszystkie jakie znajdowały się niegdyś na Pomorzu. Obrządek pogrzebowy tego ludu spowodował właśnie taki wygląd cmentarzysk. Wykonane przez archeologów zdjęcia jeszcze w 1947 roku w Węsiorach pokazują również otwarte groby (bo takie były). Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia w swoich gablotach bardzo dużo zabytków znalezionych w cmentarzysku w Węsiorach. Podobna biżuteria i przedmioty codziennego użytku są udostępniane w muzeum w Toledo (Hiszpania), tam właśnie dotarli Goci i Gepidzi szukając swojego miejsca do życia.

Powszechnie uznana w środowisku naukowym i obowiązująca obecnie teoria na temat funkcji kręgów kamiennych wysunięta została przez badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza. Odrzucił on stanowczo wcześniejsze hipotezy identyfikujące kręgi jako specyficzne formy pochówku (nagrobka). Na podstawie legend i podań skandynawskich oraz w oparciu o przeprowadzone badania uznał te konstrukcje za miejsca wieców i sądów plemiennych. Sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań.

atrakcje hotel Ostrzyce

Żeglowanie

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Chociaż myśląc o żeglowaniu w pierwszej chwili na myśl przychodzą Mazury, to żeglowanie na Kaszubach ma wiele zalet, jedną z nich jest 100% pewności, że nie ma tłoku, jest cicho, czysto, zawsze znajdziesz ciekawe miejsce do biwakowania, a żaglarze są mniej skomercjalizowani. Woda w jeziorach i rzekach zachowuje II i III klasą czystości.

atrakcje hotel Ostrzyce

Narciarstwo

dla aktywnych na wakacjach
czytaj więcej »

Szwajcaria Kaszubska dysponuje specyficznym zimowym mikroklimatem, a czyste powietrze i urozmaicony teren zachęcają do aktywności także zimą. Okoliczne wzgórza morenowe często o podgórskim charakterz, obfitujące w stoki o zróżnicowanym nachyleniu, umożliwiały powstanie kilku ośrodków narciarskich. Dla najmłodszych przygotowano tor do snowboardingu - zjazd na specjalnych gumowych dętkach

atrakcje hotel Ostrzyce

Wieżyca - Koszałkowo

Centrum Aktywnego Wypoczynku
czytaj więcej »

Centrum Aktywnego Wypoczynku w Koszałkowie oferuje takie atrakcje letnie jak: 
- mountainboard,
- zorbing,
- trójkołowce górskie,
- zjeżdżalnie, trampoliny,
- kule wodne,
- wypożyczalnia rowerów.

hotelostrzyce - Romantyczny Weekend
Romantyczny Weekend
3 dni, od 515 zł/os
hotelostrzyce - Walentynki
Walentynki
3 dni, od 495 zł/os
hotelostrzyce - Wielkanoc
Wielkanoc
4 dni, od 1 050 zł/os

Newsletter

Dodaj »